Konstrukcja dachu mansardowego zapewnia optymalne wykorzystanie poddasza użytkowego. To doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Dziś, więcej na temat dachu mansardowego.

Zobacz projekty domów oznaczone tagiem: ‘dach mansardowy’.

Dach mansardowy
Dachy mansardowe oraz ich więźba (fot. archiwum własne)

Obejście prawa budowlanego, czyli historia dachu mansardowego

Dach mansardowy, czyli z połaciami dolnymi i górnymi o różnym spadku został spopularyzowany przez francuskiego architekta epoki baroku – Françoisa Mansarta. W historii budownictwa europejskiego (zwłaszcza Anglii i Francji w XVIII i XIX wieku) można wskazać liczne przykłady, kiedy wartość podatku za budynek obliczana była na podstawie wysokości domu liczonej do podstawy dachu. Aby zmniejszyć opłaty, nie czyniąc tego kosztem powierzchni domu; wznoszono parterowe domy z wysokimi i przestronnymi dachami mansardowymi, gdzie nachylenie niższych połaci nie wprowadzało uciążliwych skosów na poddaszu. Paryskie prawo umożliwiało budowę nawet 4 kondygnacji przekrytych dachem mansardowym!

Więźba dachu mansardowego

Więźba dachu mansardowego nie wymaga stosowania ściany kolankowej. W jej skład wchodzą m.in. dwie pary – górne i dolne – nierównoległych krokwi, w zależności od rozpiętości dachu, więźba może być wzmacniana pionowymi słupami stolcowymi. Połacie dachu mansardowego są nachylone pod kątem 60° – połać dolna i 30° – połać górna (dach francuski – rodzaj dachu mansardowego) lub o tym samym nachyleniu jak w dachu polskim (łamanym polskim, uskokowym). Literatura nie precyzuje dokładnego podziału dachów, toteż dach polski bywa niekiedy zaliczany do rodziny dachów mansardowych, innym razem klasyfikowany jest jako osobny rodzaj.

Mansarda

Mansarda to pomieszczenie mieszkalne (facjatka) w kondygnacji strychowej, nazwa dotyczy pomieszczeń przekrytych dachem mansardowym, bądź jakimkolwiek innym dachem wysokim. Niekiedy nazwy ‘mansarda’ używa się jako synonimu dachu mansardowego.

 

Zobacz projekty domów z dachem mansardowym